A svédek sok mindenben büszkén eltérnek az átlagtól, nagyon innovatív nép, általában elég fegyelmezett, ráadásul elég puritán is. Több területen is létezik a „svéd modell”, például a munkaerőpiacon, ahol például az emberek 90%-a kollektív szerződéssel van foglalkoztatva, vagy épp a családpolitikában, ami híresen jól működik, hosszú ideje. Úgy tűnik, a COVID-19 pandémia kapcsán is meg akarják mutatni a világnak, no meg saját magunknak, hogy a különutas megoldások sikerre visznek. Még ha a WHO ajánlásait, kéréseit is kell ehhez figyelmen kívül hagyni.
1. Alig vannak korlátozó rendelkezések
A magyarországihoz hasonló lélekszámú, 10 milliós Svédországban március 20-án 1623 beteg van és már 12-en elhunytak, mégsem korlátozzák érdemben az emberek mindennapi életét. Egyedül az 500 fő fölötti rendezvények megtartását tiltották be, illetve az egyetemek és középiskolák álltak át távoktatásra (de ez is csak javasolt volt). Boltok, éttermek, kocsmák mind nyitva vannak, a megszokottak szerint. A forgalmuk ugyan csökkent, de semmi sem korlátozza a nyitva tartásukat.
2. Nincs kontaktkutatás, a hozzátartozóknak nem kell otthon maradniuk
Egyedül a tünetekkel jelentkező fertőzöttektől kérik, hogy maradjanak otthon, a közvetlen hozzátartozóktól, akik tünetmentesek, nem.
3. Nem tesztelnek széleskörűen
A WHO határozott ajánlásával szembehelyezkedve, egy hete már csak a rizikócsoportba tartozókat és a súlyos tünetekkel kórházba kerülőket tesztelik, a Népegészségügyi Hivatal új stratégiája szerint. Ez azt is jelenti, hogy a fenti megbetegedésszám már jóval magasabb lehet.
4. Határokat nem akarták lezárni
Vasárnap még azt nyilatkozta a szociáldemokrata Stefan Lövfen miniszterelnök, hogy nem tervezi kormánya lezárni a határokat. Addigra már majdnem minden uniós ország megtette ezt. Kedden az Unió bejelentette, hogy lezárja külső határait ezért Svédország is lépéskényszerbe került, így 17 perccel a döntés elhangzása után a svéd belügyminiszter, Mikael Damberg is közölte, csütörtöktől Svédország is lezárja határait.
5. Európában egyedülállóként az általános iskolák és óvodák még mindig nyitva vannak
Pénteken Nagy-Britanniában is bezárnak az alapfokú oktatási intézmények, így már csak Fehéroroszország és Svédország marad, ahol még iskolába kell vinni a kicsiket. Stefan Löfven kormányfő szerint nem aktuális az iskolák bezárása (ezt mondta a határokra is nem olyan rég…). Furcsa mód a polgári ellenzék sem igazán támogatja a bezárást, sem a Mérsékeltek (Moderaterna), sem a Kereszténydemokraták (Kristendemokraterna) nem szorgalmazzák ezt. Egyedül az utóbbi időben a második legerősebb pártnak mért, radikális Svéd Demokraták (Sverigesdemokraterna) sürgetik az óvodák és iskolák bezárását.
6. Szabálykövető nép
Minden általánosítás biceg kicsit, de nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a svédek szabálykövetőek. Ha holnap bejelentenek bármilyen korlátozó intézkedést, „szó nélkül” követni fogják az állampolgárok. Mivel egyelőre nincsenek nagyon korlátozások, illetve svédesen a legtöbb dolgot feltételes módban, vagy ajánlás formájában fogalmazzák meg, nem nagyon van mit követni. Viszont örömmel mondják vissza az emberek, amit a kormányzattól hallanak, például, hogy a gyerekekkel nincs gond, mert nem betegednek meg és nem is nagyon hordozzák a vírust (tehát nyugodtan járhatnak oviba, iskolába).
7. Sokkal kevesebb hír a COVID-19-ről, mint Magyarországon
Bár élénken foglalkozik vele a média, azért akkora témabőség nincs a koronavírusról, mint Magyarországon. És természetesen a hangsúlyok is máshol vannak. Szerdán például fél napig az volt a vezető hír, hogy elmarad az Eurovision.
8. Statisztika területi megoszlásban is
Magyarországgal ellentétben a svéd Népegészségügyi Hivatal közli, hogy melyik régióban/megyében hány fertőzött található. Jelenleg a legtöbb koronavírusos beteg Stockholm megyében, összesen 501, míg a legkevesebb, Gotland szigetén, ahol 3 megbetegedést regisztráltak.
9. Már az Absolut is kézfertőtlenítőt gyárt
Gyakorlatilag az egész országban lehetetlen kézfertőtlenítőt kapni ezekben a napokban. Bár a lakosságon közvetlen ez nem fog segíteni, de a legnagyobb svéd vodkagyártó felajánlotta a kormánynak, hogy a válságos helyzetre való tekintettel, átáll alkoholos kézfertőtlenítő-folyadék gyártására, kórházak és egyéb egészségügyi intézmény részére. Vajon az Absolut üvegpalackját idéző lesz a kórházakban a kézfertőtlenítő?
10. A WC-papír itt is hiánycikk
Egy kakukktojás…ebben követik a többi uniós polgárt, valamiért a svédek is lerabolják a boltok WC-papír készleteit. Mégis csak be vannak csinálva?
Bugnyár Zoltán
fotó: Absolut, saját